Povaha Mau

POVAHA A VLASTNOSTI EGYPTSKÉ MAU

Vysoká inteligence, vznešenost, příjemná a okouzlující přátelská povaha je vystihuje nejlépe. Je to zcela mimořádná kočka. Egyptská Mau má extrémně stabilní temperament, který je geneticky zakódován. Jsou to prapůvodní kočky a představují selektivní přežití nejschopnějších v průběhu 30 000 - 35 000 let.

Je to velmi společenské plemeno se zájmem zapojit se všude tam, kde člověk něco dělá. Rozvíjí se u nich věrnost podobně jako u psa. Už u koťat je vidět jejich zvědavost, která je může přivést občas do potíží. Milují kontakt, rádi drcají hlavinkou do jiné Mauky. Skok do náruče milovanému dvounožci není nic neobvyklého...

Během vyprávění jsou velmi pozornými posluchači, odpovídají a tváří se, že všemu dobře rozumí. Při přípravě jídla svědomitě asistují a do všeho umí povídat. Po návratu domů svého člověka vítají u dveří a zvědavě sledují co vyndavá z nákupní tašky, kterou pro jistotu zkontrolují i zevnitř. V hlavě mají budík, pokud jde o jejich jídlo. Co kdyby jejich dvonožec zapomněl? 

Jsou nejrychlejší ze všech domácích koček a jsou skvělými lovci, takže zbloudilá myš u nich nemá šanci. Milují jakékoliv hry, které napodobují loveckou aktivitu. Zvědavé jsou i k návštěvám, ačkoliv zpočátku to vypadá, že si hrají na schovávanou, ale oni jen kontrolují sitaci z povzdálí. Vždy záhadně zmizí při návštěvě hlasitých či podivných lidí. 

Co mají egypťánci rádi? 

Egyptská Mau je společenské plemeno a nemá ráda samotu. Má ráda pohodu a harmonii. Milují hry různého typu... s oblibou prohání vábničky, loví myšky, aportují a loví pod dekou... Při výběhu na chráněnou terasu, příp za zasíťovaným oknem rádi sledují okolí a vše co se hýbe. Drbání pod bradičkou, za oušky je pro ně příjemné, přivírají spokojeně očka a spouští motůrek. Během relaxace chytají svého člověka za ruku a zcela ji k sobě přitisknou. Rádi leží v obětí s další Maukou. Jsou to malí poživačníci.

Polehávají rádi na sluncem vyhřáté podlaze, na sedačce, na vyvýšených místech, ale stejně tak i v náručí svého dvounožce. Pokud se skotačící koťata nechtěně zavřou za dveřmi, maminka jim vždy spolehlivě skokem na kliku dveře otevře. Dobrý nápad je pořídit si Mauky dvě. Prospívá to jejich harmonii i zdraví. Neradi tráví čas doma samotné.

Výchova

Mau nemusíte vychovávat, Mau vychovávají nás... Výchovně úspěšní budete s pozitivní motivovací. Při nežádoucím chování např. skákání na kuchyňskou linku je vhodné "přeladit jejich myšlenky" na jinou činnost např. na hru. Chápou význam slova NE. Jsou velmi inteligentní, rozumí tomu, co jim povídáte.

Člověk musí u Mau vždy předvídat a být o krok napřed...