počátky chovu

Čistokrevná egyptská Mau byla dovážena z Egypta a Blízkého východu a byly chovány ve Francii, Itálii a ve Švýcarsku v první polovině dvacátého století. Bohužel za druhé světové války egyptská Mau byla v Evropě na pokraji vyhynutí společně s většinou plemen koček.

Za přežití moderní egyptské Mau můžeme být vděční běloruské exilové princezně Nathalia Troubetskoy. Narodila se v Polsku a pocházela z vlivné ruské rodiny. Studovala umění a lékařství v Moskvě a v Rusku pracovala jako zdravotní sestra. Ke konci první války se odstěhovala do Anglie, kde 20 let pracovala ve zdravotnictví, působila ve vysílání a přednášela. Do Říma se přestěhovala a pracovala dále ve zdravotnictví krátce před 2. světovou válkou. Počátkem roku 1950 mladý chlapec z diplomatické rodiny daroval princezně kočičku v krabici od bot. Princezna Troubetskoy byla okouzlena a usilovala o další informace původu koťátka, zřejmě od diplomatické rodiny chlapce. Zjistila, že jde o kotě egyptské Mau, chované v Itálii před válkou. Rozhodla se plemeno Egyptské Mau zachránit a získat více koček pro chov.

Zpočátku měla dvě egyptské Mau. Gregorio černého kocoura a Lulu (někdy označena jako Ludol) stříbrnou kočku. Z důvodu lepšího genofondu a díky diplomatickým kontaktům se podařilo princezně později si pořídit další kočky dovezené ze Středního východu. Jedním z Mau byl také kouřový kocour Geppa. První vrh egyptské Mau se princezně narodil v Itálii v roce 1953 a následně druhý v roce 1954. Princezna první koťátka vystavovala všeobecně v Evropě.

Její tři koťátka Maus (Jojo, Líza a Baba) tvořila základ pro její chovatelskou stanici Fatima po té co emigrovala do USA v roce 1956.

Pouze dvě Mau z těchto koček tvořila tradiční linii egyptské mau, která nesla stopy svých předků. Údajně to byla bouřlivá a elegantní stříbrná kočka Fatima Baba (Geppa x Lulu) a její bronzový syn Fatima Jojo (Gregorio x Fatima Baba) známý také pod jménem Giorgio.

Třetí mau Líza dcera (Baba x Jojo) zřejmě nebyla vybrána pro chov. Princezna importovala několik dalších kocourů Mau po příjezdu do USA, ale o tom nejsou přesné ani další informace. Pro zajištění trvalého zdraví tohoto plemene se údajně princezna rozhodla k neoficiálnímu křížení v tomto ranném období.

Troubetskoy po příjezdu do USA své Mau registrovala v CFF, kde velmi brzy dosáhla mistrovství Baba (Ch. Baba Fatima) která byla první mistr v Severní Americe. Egyptská Mau získávala obdiv mnoho dalších chovatelů. S jistými závazky o zachování charakteristické vlastnoti Mau se hned v počátcích jejich chov rozšířil v New Yorku. Po celé USA se nyní nacházejí chovatelé stejně tak v Kanadě, Japonsku a v kontinentální Evropě kromě Velké Británie z důvodu karantény.

Kolem roku 1970 z důvodu mnoha omezení začal trpět jejich genofond a bylo nutné chov obnovit novou krví. A tak v roce 1980 byla dovezena do USA koťata mourovatého typu s tvrzením Jean S. Mill (Millwood) že jde o egyptský typ. Dva sourozenci Toby a Taši ze ZOO z Nové Dilli byly registrovány v American Cat Association v roce 1982 a Toby byl přijat do mezinárodní Cat Association (TICA) krátce poté. Chovatelská stanice s názvem Millwood měla potomky těchto Mau a byla uznána CFA jako egyptská Mau v roce 1980 a to po rozepři, po té co byly kočky staženy z organizace po předchozím přijetí. Potomci Taby a Taši se nazývají husím pochodem. Většina dnešních Mau je tedy kombinací tradiční a indické linie v jejich rodokmenech. Indické Mau se používaly také k oživení linií Bengálských koček... Oproti tradiční linii přinesla indická linie požadovaný zdravotní přínos zvýšení genofondu, lepší jasnost skvrn a kontrast, s ohromující tradiční Mau hlavou. Také ovlivnila odstín bronzové barvy oproti původní pískové barvě. V současné době je cílem chovatelů zlepšení zdraví a křížit s nulovou příbuzností!

CFA změnila parametry pro Egyptskou Mau po asimilaci indické linie. Kočky které mají řádný geografický původ (i.e.Egypt) a splňují standardy Mau mohou být regystrované jako egyptské Mau. To mělo za následek novou vlnu egyptského dovozu, kdy v roce 1980 Cathie Rowan (Rocat) přivezl 13 Mau do USA z Egypta. Počátkem roku 1990 J. Len Davidson přivezl z Egypta 4 další Mau a založil novou linii Mau pod názvem chovatelské stanice Grandtrill. Z těchto dovezených Mau jsou dvě bronzové samice Wafaya a Gíze. Přes údajné zprávy s údajnými problémy s povahou a pruhovanými vzory jsou linie od Grandtrill v současné době užívány pro kvalitní show koťata mnoha chovateli v severní Americe.

V roce 2000 francouzský chovatel Marie - Christine Hallepee (Fondcombe) dovezl bronzového kocoura jménem Sahoure z Egypta, který se úspěšné používá k zvětšení Evropské mau genofondu. Někteří z jeho potomků již odešli do chovu v USA...

Text zpracován se svolením E. Amideo a z volně dostupných zdrojů: Cat fancy, google... Fotografie na této stránce pochází z volně dostupných zdrojů a jsou upravené pro tento web.